Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 06 – 07 grudnia 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Czerwonokrzyska Gwiazdka” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .Uzyskano przychód w wysokości 851,98 złotych. Koszty organizacyjne – zakup zrywek na sumę 16,72 złotych. Dochód w kwocie 835,26 złotych przeznaczony został organizacje świat i wigilię dla osób bezdomnych
…………………………………………………………………………………………….
W dniu 14 grudnia 2013 roku Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu zorganizował JASEŁKA dla dzieci z Osiedla Kościuszki II w Bolesławcu.
W spotkaniu opłatkowym, które odbyło się w świetlicy przy Parafii Rzymsko-katolicka p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ul. Elizy Orzeszkowej 3 przybyło 40 dzieci wraz z opiekunami.
PCK przygotował wigilijny poczęstunek – czerwony barszcz z uszkami, pierogi, makaron z makiem, owoce, ciasto ,soki oraz dla każdego dziecka była paczka ze słodyczami i maskotką.Wszyscy złożyli sobie życzenia i podzieli się opłatkiem. Dzieci z Osiedlowego Klubu przy ul.Kościuszki przedstawiły Jasełka.
W spotkaniu uczestniczyli P. Stanisław Zmaczyński –Radny Miasta Bolesławca , Pan Tadeusz Kupczak –dyrektor MOPS w Bolesławcu oraz panie Osiedlowego Klubu, Pani Janina Majewska częstowała dzieci przyniesionymi owocami i rozdawała maskotki.
Serdeczne podziękowania za zaangażowanie przy organizacji spotkania dla Pani Kamili Chromińskiej oraz wolontariuszom Marcelinie Chuchro, Małgosi Wycech, Markowi Roszkowskiemu, Wojtkowi Chromińskiemu , Robertowi Kłyszewskiemu, IwoniePluto Putyrskiej – pracownikowi Schroniska.Podziękowania dla Grzegorza Sztejera ,Mariusza Kozaka i Andrzeja Ludańskiego za przekazane dary i ciasto za dzieci.
Piękne podziękowania dla proboszcza Parfii ks.Andrzeja Gidzińskiego.
…………………………………………………………………………………………………….
Bolesławiec, dnia 16 grudnia 2013 r.
PODSUMOWANIE
etap rejonowy XXII „Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK”
Konkurs odbył się 13 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół Elektronicznych w Bolesławcu przy ulicy Tyrankiewiczów udział wzięło 10 szkół – 5 gimnazjów i 5 ponadgimnazjalne.
Celem Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK jest wykształcenie wśród młodzieży wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez:
– kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych,
– pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia i dbałości o zdrowie,
– inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie w środowisku lokalnych
Wyniki etapu rejonowego:
Kategoria szkół gimnazjalnych:
I miejsce
Borysiuk Beata II Prywatne Gimnazjum w Bolesławcu
II
Rompała Agata Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu
III
Pawłowicz Paulina Miejski Zespół Szkół nr 2 Gimnazjum nr 1
w Bolesławcu
Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Garbacz Michał I Liceum Ogólnokształcące
w Bolesławcu
II Jasiński Marcin Zespół Szkół Elektronicznych
w Bolesławcu
III Buran Katarzyna II Liceum Ogólnokształcące
w Bolesławcu
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu nagrodził wszystkich uczestników wręczając nagrody i dyplomy.
Osoby, które zajęły I miejsce wezmą udział w etapie okręgowym Olimpiady we Wrocławiu.
……………………………………………………………………………………………………..
23 listopada 2013 roku Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu zorganizował zabawę integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych z terenu całego powiatu bolesławieckiego. Gościła nas Państwowa Szkoła Muzyczna I, II stopnia w Bolesławcu przy ulicy Grunwaldzka 1.
We współpracy z ośrodkami pomocy społecznej z terenu Bolesławca i powiatu bolesławieckiego zaproszono 80 dzieci wraz z opiekunami.
Celem zabawy było:
- przełamanie barier psychologicznych
- nauka nowych gier i zabaw
- poznanie tradycji andrzejkowych
- uaktywnienie osób niepełnosprawnych przy organizacji
- poprawna relacja osób niepełnosprawnych z rówieśnikami
- nawiązanie nowych znajomości
- zdobycie nowych doświadczeń.
Instruktorki Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu prowadziły konkursy, malowanie twarzy ,gry i zabawy. Uczeń Zespołu Szkól Elektronicznych zabawiał dzieci balonami. Zespół muzyczny Versus zadbał o dobrą muzykę.
Dla wszystkich uczestników zabawy PCK przygotował ciepły posiłek -pizzę, ciasto, owoce, słodycze , napoje . Wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami i maskotkami
Wolontariusze- młodzież szkolna ( 20 osób) zadbała ,aby wszystkie dzieci włączyły się do zabawy , pomagali przy urządzeniu stołów z poczęstunkiem i w szatni.
Przy realizacji zadania współpracowaliśmy z ośrodkami pomocy społecznej , Młodzieżowym Domem Kultury, Państwową Szkołą Muzyczną, wolontariuszami , pracownicy i członkowie Zarządu PCK .
Całość zadania – 4.377,52 zł
Zadanie wsparli :
- Starostwo Powiatowe w Bolesławcu kwota 2.520 złotych
- Gmina Osiecznica kwotą 500 złotych
- Gmina Miejska Bolesławiec kwotą 499,99 złotych
- Środki PCK .
…………………………………………………………………………………………
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 08 – 09 listopada 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn.”Pomagamy potrzebującym – osobom bezdomnym” . zgodnie z wydana decyzją SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec.
Uzyskano przychód w wysokości 1.621,86 złotych , koszty bezpośrednie zbiórki wyniosły 99,86 zł . Dochód przeznaczony zostanie na potrzeby osób bezdomnych.
…………………………………………………………………………………………………………
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 11 – 12 października 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Kampania PCK walki z głodem” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2012 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec . Pozyskane przychody finansowe w wysokości 2.796,16 złotych,darowizny 472,26 zł – (naczynia jednorazowe, reklamówki, pieczywo), dochód w wysokości 2.885,38 złotych w całości przeznaczony zostanie na dożywianie, zakup żywności.
……………………………………………………………………………………………………
Od kilku lat, w związku ze Światowym Dniem Żywienia i Walki z Głodem, przypadającym 16 października, Polski Czerwony Krzyż prowadzi ogólnopolską kampanię na rzecz walki z głodem. Jej celem jej pozyskanie środków na dożywianie najbiedniejszych dzieci i osób bezdomnych naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem regionów dotkniętych wysokim bezrobociem i narastającą pauperyzacją społeczeństwa. Drugim, równie istotnym wyzwaniem, jest uświadomienie mieszkańcom Polski, że głód to zjawisko występujące nie tylko w państwach trzeciego świata czy terenach objętych konfliktami zbrojnymi, ale również w polskich domach.
W ramach „Kampanii walki z głodem PCK” wolontariusze i pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzą kwesty i zbiórki darów rzeczowych przeznaczonych na ten cel. Wielkim powodzeniem – a co za tym idzie wymiernymi efektami finansowymi – cieszy się sprzedaż pozyskanego wcześniej pieczywa. Istotne znaczenie ma również fakt, iż Polski Czerwony Krzyż jest pierwszą organizacją w tej części Europy prowadzącą tak szeroko zakrojone działania w związku z dużą z biedą i ubóstwem. Dzięki staraniom PCK do tej kampanii przyłączyło się 12 państw z regionu Europy Środkowej i uzyskała ona miano Kampanii Międzynarodowej.
W ramach tegorocznej „Kampanii walki z głodem PCK” działania Polskiego Czerwonego Krzyża będą prowadzone na terenie całego kraju. Również w naszym mieście planujemy podjąć działania:
11 – 12 października 2013 r. młodzież szkolna oraz wolontariusze będą kwestować na ulicach naszego miasta oraz w bolesławieckich marketach.
– 12.10.2013 r. od godz. 10do 13 w Rynku rozdawana będzie pozyskana żywność- (gorąca grochówka, ciasto, pierogi)
Wszystkie pozyskane w ramach Kampanii środki finansowe przekażemy na akcję dofinansowania obiadów w szkolnych stołówkach oraz na rzecz Schroniska dla Osób Bezdomnych PCK w Bolesławcu. O przebiegu akcji będziemy Państwa informować na bieżąco.
……………………………………………………………………………………………………….
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 13 – 14 września 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Wyprawka dla Żaka” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .Przychód w wysokości 601,80 złotych w całości przeznaczony zostanie na zakup podręczników szklonych.
……………………………………………………………………………………………………………
MANEWRY CZERWONOKRZYSKIE
W dniach 26 – 27 września 2013 roku po raz szósty Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu zorganizował MANEWRY CZERWONOKRZYSKIE pod hasłem Z „Międzynarodowym Prawem Humanitarnym za Pan Brat”. Współorganizatorem było Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 K.S. „Commando” w Bolesławcu.
Celem było zdobycie i pogłębienie wiedzy ze znajomości Międzynarodowego Prawa Humanitarnego, wykazanie się umiejętnościami pierwszej pomocy oraz promowanie aktywnego spędzenia czasu.
Udział wzięło 12 zespołów pięcioosobowych szkół ponadgimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska – Lubania , Lubomierza, Zgorzelca, Głogowa , Bogatyni i z Bolesławca.
Zaczęło się od zwiedzania Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Tam młodzież wysłucha wykładów oraz historię obozu przygotowanych przez wspaniałych wykładowców , którzy specjalnie przyjechali na Manewry.
dr Józef Grzebielucha -Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Poznań- prawa ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych wg Konwencji Genewskiej.
dr Marcin Marcinko– Uniwersytet Jagielloński- Prawa jeńców Wojennych- III Konwencja Genewska
dr Katarzyna Góralczyk – Ochrona zabytków podczas konfliktów zbrojnych i sytuacji kryzysowych
Pan Zbigniew Herbut przygotował i opracował założenia –
Między dwoma sąsiadującymi państwami Balaandią i Suidolandią trwa. krwawy konflikt militarny, na dodatek w strefie działań wojennych dochodzi do czystek etnicznych. Po interwencji Rady Bezpieczeństwa w rejon walk zostały wysłane na podstawie mandatu Narodów Zjednoczonych wojska ONZ, których zadaniem jest przeprowadzenie operacji wymuszenia pokoju poprzez :
1.Rozdzielenie walczących wojsk i utworzenie strefy buforowej na pograniczu zamieszkałym przez ludność obu państw.
2. Nadzorowanie zawartego rozejmu, ochrona ludności cywilnej, pomoc w odbudowie zniszczonej przez działania wojenne infrastruktury, ujęcie winnych zbrodni ludobójstwa.
W celu pomocy dla ludności cywilnej ONZ zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z prośbą o pomoc, ponieważ w rejonie działań wojennych doszło do katastrofy humanitarnej.
Zadaniem grup rekonesansowych CK, które przybyły w rejon konfliktu jest:
1. Rozpoznanie stanu dróg, mostów w rejonach gdzie przebywa ludność cywilna.
2. Sprawdzenie, czy doszło do złamania konwencji humanitarnych w rejonach działań wojennych.
3. Sprawdzenie w jakim stanie jest ludność, ranni, chorzy.
4. Budowa obozu dla ludności pozostającej bez dachu nad głową.
5. Stworzenie infrastruktury logistycznej w obozie. (namioty, kuchnie, sanitariaty, ochrona.
6. Ewidencja uchodźców, pomoc medyczna, psychologiczna).
7. Sprawdzenie w jakim stanie są obiekty zabytkowe na terenie działań.
8. Dokonanie inspekcji, czy w rejonach działań wojennych doszło do przypadku użycia broni zakazanych przez prawo wojenne.
Finałowy pojedynek pomiędzy drużynami rozegrał się w piątkowe przedpołudnie, kiedy uczestnicy wcielili się w rolę dowódców obozów jenieckich. Pracując z tekstami III Konwencji Genewskiej musieli oni zbudować zgodny z prawem obóz dla jeńców, a potem zdecydować, komu przysługuje prawo do bycia traktowanym jak jeniec, a komu nie. Młodzież na pozorowanych stanowiskach musiała się wykazać umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy.
Dużą atrakcją Manewrów było strzelanie do tarczy.
Zwyciężył zespół z II Liceum Ogólnokształcącego z Bolesławca w składzie :
Maciej Mocny, Denis Goncarz, Bartosz Burzyński, Mateusz Kope, Jakub Feret .
Organizator przyznał nagrody dla najlepszego zespołu , który w strzelaniu uzyskał 202 punkty –Zespłowi Szkół Ponadgimnazjalnych z Lubania.
W uznaniu zasług w promowaniu dobrego wizerunku wojska Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 K.S.Commando Kapituła Odznaki 45-lecia Stowarzyszenia wyróżniła Pana Adama Fornala Prezesa Zarządu Oddziału Rejonowego PCK W Bolesławcu.
……………………………………………………………………………………………………
Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu
Stowarzyszenie 62 Kompanii Specjalnej Comando w Bolesławcu
23 Pułk Artylerii w Bolesławcu
MANERWY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYZA
„Z Międzynarodowym Prawem Humanitarnym za PAN BRAT”
REGULAMIN
BOLEŁSAWIEC 26-27 WRZESNIA 2013 ROKU
1.NAZWA PRZEDSIĘWZIĘCIA
MANEWRY CZERWONOKRZYSKIE
Pod patronatem honorowym dr Jerzego Zaborowskiego – Dyrektora Generalnego Polskiego Czerwonego Krzyża
2. TERMIN
26 – 27 WRZEŚNIA 2013 ROKU
3. ORGANIZATORZY
- Ø Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu
- Stowarzyszenie 62 Kompanii Specjalnej Comando
4. CELE
Zdobywanie i pogłębianie wśród młodzieży wiedzy na
temat pierwszej pomocy.
Pogłębianie wśród młodzieży znajomości Międzynarodowego
Prawa Humanitarnego.
Promowanie właściwych postaw obywatelskich i obronnych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Promowanie aktywnego, zdrowego stylu życia i ciekawego
wypoczynku
5. UCZESTNICY
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
żołnierze i członkowie PCK – łącznie 170 osób
6. MIEJSCE: 23 PUŁK ARTYLERII W BOLESŁAWCU
TERENY WOKÓŁ JEDNOSTKI WOJSKOWEJ
7. ZASADY UCZESTNICTWA:
W MANEWRACH BIORĄ UDZIAŁ UCZNIOWIE
SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH DRUŻYNY STARTUJĄCE W MANEWRACH SKŁADAJĄ SIĘ Z 5 OSÓB , WINNY BYĆ ZAOPATRZONE W APTECZKI SANITARNE, BUSOLE, PRZYRZĄDY DO PRACY NA MAPIE
ZGŁOSZENIA ;
NALEŻY PRZESŁAC NA ADRES
BIURO ZR PCK 59700 BOLESŁAWIEC UL TYSIĄCLECIA 32a , TEL 757323158
REGULAMIN MANEWRÓW PCK
1. Drużyny rekrutowane są z młodzieży szkół ponadgimnazjalnych w składzie 5 osób, w tym pełnoletni opiekun drużyny.
2. Kartę zgłoszenia drużyny należy przesłać na adres Zarząd Rejonowy PCK 59700 Bolesławiec ul Tysiąclecia, w karcie winny być nazwiska i imiona uczestników, ich dane kontaktowe, telefon.
3. Organizatorzy zapewniają ubezpieczenie na czas manewrów.
4. Udział w manewrach jest bezpłatny.
5. Organizatorzy zapewniają noclegi, wyżywienie, transport do i od miejsca
manewrów do najbliższej stacji PKP, PKS.
6. Drużyny powinny przygotować się z zakresu:
a. umiejętności udzielania I pomocy na poziomie podstawowym,
b. znajomości konwencji i prawa humanitarnego na poziomie podstawowym.
c. orientacji w terenie i posługiwania się mapą oraz busolą.
d. prezentacji swoich umiejętności wokalnych, artystycznych.
e. umiejętności prezentacji swoich umiejętności przed widownią.
7. Uczestnicy mają obowiązek poruszać się po ustalonych przez kierownictwo
trasach.
8. Zabrania się wszystkim uczestnikom korzystania z form podwożenia (auto-
stop), należy się poruszać pieszo, autobusami komunikacji lokalnej lub
pojazdami biorącymi udział w zawodach.
9. W czasie marszu po drogach należy poruszać się po stronie lewej drogi,
poboczem, jeżeli na jezdni brak wydzielonego pasa dla pieszych.
10. Wszyscy uczestnicy mają obowiązek nosić kamizelki odblaskowe w czasie
zawodów.
11. Zabrania się uczestnikom skracania drogi poprzez wyszukiwanie skrótów,
obejść.
12. W miejscach gdzie trasa przecina drogę publiczną o znacznym nasileniu
ruchu, należy zachować szczególną ostrożność podczas jej przekraczania
oraz poruszania się.
13. Zabrania się w czasie manewrów kąpieli w zbiornikach wodnych które
znajdują się na trasach, oraz w rejonie obozowiska.
14. Zabrania się w czasie manewrów używania wszelkich używek takich jak
alkohol, papierosy, narkotyki. Stwierdzenie takiego faktu spowoduje
usunięcie z manewrów i powiadomienie rodziny i szkoły.
15. W trackie manewrów obowiązuje ścisła dyscyplina, należy ściśle i
terminowo wykonywać polecenia kierownictwa manewrów.
16. W czasie zajęć w obiektach wojskowych należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących regulaminów i zarządzeń.
17. W miejscach noclegów obowiązywać będzie dyscyplina, o zamiarze opuszczenia terenu obozowiska należy powiadomić opiekuna, lub kierownictwo manewrów.
Założenie do Manewrów Czerwonokrzyskich:
Między dwoma sąsiadującymi państwami Balaandią i Suidolandią trwa. krwawy konflikt militarny, na dodatek w strefie działań wojennych dochodzi do czystek etnicznych. Po interwencji Rady Bezpieczeństwa w rejon walk zostały wysłane na podstawie mandatu Narodów Zjednoczonych wojska ONZ, których zadaniem jest przeprowadzenie operacji wymuszenia pokoju poprzez :
1. Rozdzielenie walczących wojsk i utworzenie strefy buforowej na pograniczu zamieszkałym przez ludność obu państw.
2. Nadzorowanie zawartego rozejmu, ochrona ludności cywilnej, pomoc w odbudowie zniszczonej przez działania wojenne infrastruktury, ujęcie winnych zbrodni ludobójstwa.
W celu pomocy dla ludności cywilnej ONZ zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża z prośbą o pomoc, ponieważ w rejonie działań wojennych doszło do katastrofy humanitarnej.
Zadaniem grup rekonesansowych CK, które przybyły w rejon konfliktu jest:
1. Rozpoznanie stanu dróg, mostów w rejonach gdzie przebywa ludność cywilna.
2. Sprawdzenie, czy doszło do złamania konwencji humanitarnych w rejonach działań wojennych.
3. Sprawdzenie w jakim stanie jest ludność, ranni, chorzy.
4. Budowa obozu dla ludności pozostającej bez dachu nad głową.
5. Stworzenie infrastruktury logistycznej w obozie. (namioty, kuchnie, sanitariaty, ochrona.
6. Ewidencja uchodźców, pomoc medyczna, psychologiczna).
7. Sprawdzenie w jakim stanie są obiekty zabytkowe na terenie działań.
8. Dokonanie inspekcji, czy w rejonach działań wojennych doszło do przypadku użycia broni zakazanych przez prawo wojenne.
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 14 – 15 czerwca 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy potrzebującym – osobom bezdomnym” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec . Uzyskano środki finansowe w wysokości 845,62 złotych, koszty organizacyjne zbiórki wyniosły 16,72 złotych . Kwotę 828,90zł przeznaczono na działalność Schroniska dla Osób Bezdomnych Polskiego Czerwonego Krzyża zgodnie z decyzją.
……………………………………………………………………………..
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 10 – 11 maja 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy i uczymy innych- bądź z nami” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec . Uzyskano środki finansowe w wysokości 1.764,89 złotych, koszty organizacyjne zbiórki wyniosły 22,29 złotych .Kwotę 1.742,60 zł przeznaczono na działalność statutową Polskiego Czerwonego Krzyża zgodnie z decyzją.
…………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………….
W dniu 2.02.2013 w ramach podpisanej współpracy odwiedzili nas goście z DRK Bautzen,którzy przywieźli dla mieszkańców naszego schroniska ciepłą odzież oraz łóżka rehabilitacyjne dla wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego . Serdecznie dziękujemy kolegom z DRK Bautzen a w szczególnie panu Hans Joachim Lis który był odpowiedzialny za transport.
……………………………………………………………………………………………………
Dzień Nadziei dla bezdomnych
W 2012 roku Polski Czerwony Krzyż udzielił pomocy ponad 5500 osobom bezdomnym w całej Polsce. Każdy kto chce wesprzeć działania PCK na rzecz bezdomnych i pomóc organizacji zaopiekować się tymi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, może wpłacić dowolną kwotę na konto o numerze:
27 1160 2202 0000 0002 2929 2922.
nasze pokoje
………………………………………………………………………………………………………
PODSUMOWANIE
etapu rejonowy Konkursu pn.„Czerwony Krzyż bez tajemnic”
Etap rejonowy konkursu pn.”Czerwony Krzyż bez tajemnic” odbył się w dniu 12 marca 2013 roku Zespole Szkół Ogólnokształcacych i Zawodowych w Bolesławcu przy ul.K.Paryskiej.
Organizatorem był Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego. Zgłosiło się sześć zespołów trzyosobowych.
Cele Konkursu:
1.Popularyzacja idei czerwonokrzyskich wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
2.Poszerzanie wiedzy w zakresie oświaty zdrowotnej młodzieży i pierwszej pomocy.
3. Kształtowanie postaw wrażliwości społecznej, prac wolontariackiej .
Wyniki konkursu:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 W Bolesławcu – zespól w składzie: Muszyński Bartłomiej, Sulich Przemysław, Karolina Zdunek. Opiekun zespołu Pani Krystyna Dudak.
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 w Bolesławcu – zespół w składzie : Pawlus Patrycja
Filip Anita, Pranić Julia. Opiekun Pani Bożena Rokoszna.
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Osiecznicy – zespół w składzie Nicifur Kinga, Gleska Julianna, Skorupa Bartosz. Opiekun Pani Małgorzata Kosko.
Pozostałe miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu, Szkoła Podstawowa w Świętoszowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu.
Nagrodę za zajęcie I miejsca dla zespołu ufundował Pan Zbigniew Herbut. Pozostałe zakupił Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu. Zespoły otrzymały dyplomy i podziękowania za udział w konkursie.
Poczęstunek dla uczestników konkursu ufundował Polski Czerwony Krzyż i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu -współorganizatora Konkursu.
Serdeczne podziękowania dla Pana Zbigniewa Herbuta za pomoc przy organizacji konkursu.
” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW4-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1046″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW-2-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1047″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW-11-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1048″>
” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW5-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1049″> …………………………………………………………………………………………………………..
Bolesławiec, dnia 08 kwietnia 2013 r.
Informacja
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 15 – 16 marca 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Koszyczek wielkanocny z PCK ” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .
Uzyskano środki finansowe w kwocie 1.226,98 złotych, koszty organizacyjne zbiórki wyniosły 80,32 złotych ( reklamówki 11,14 zł, materiały biurowe 69,18 zł) Kwotę 1.146,66 zł przeznaczono na święta wielkanocne dla osób bezdomnych.
………………………………………………………………………………………………………………………….
Konferencja Jesteś lekiem na białaczkę odbyła się w dniu 4 kwietnia 2013 roku w Teatrze Starym w Bolesławcu. Organizatorami byli przedstawiciele Oddziału Rejonowego PCK oraz Fundacja DKMS. Wśród zaproszonych gości byli Starosta Pan Cezary Przybylski, wicestarosta Pan Stanisław Chwojnicki, Dyrektor generalny PCK dr Jerzy Zaborowski, dyrektor Zarządu Okręgowego PCK we Wrocławiu Jerzy Gierczak, Dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku ani Wiesława Olczyk, Dyrektorz szkół współorganizatorów Pani laura Słocka-Przydróżna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im mjr H. Sucharskiego, Pa Andrzej Leśniewski z Zespołu Szkół Elektronicznych im I Domeyki. Bowiem młodzież obu szkół w znaczącym stopniu przygotowała konferencję. W konferencji wzięła dział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, oraz bolesławieckich gimnazjów. Przedsięwzięcie wsparły Bank Zachodni WBK, dzięki życzliwej pomocy Pani Marzeny Zwolińskiej Regionu, Pani Eweliny Śledzińskie-Karasiewicz menedżera banku dyrektorów oddziałów banku znalazły się środki finansowe na organizację konferencji. Wielką pomocą i wsparciem pospieszyły znane bolesławieckie firmy cukiernia Pana Brzozowskiego, firma Pani Antonimy Kopały Oleńka.
Przedsięwzięcie prowadzili inicjatorzy i twórcy programu Pani Krystyna Andres-Wędzina i Zbigniew Herbut nauczyciele bolesławieckich szkół
Punktualnie o 10.00 Konferencję otworzył Prezes ZOR PCK Pan Adam Fornal witają gości.
Agata Wagner uczennica ZSOiZ wykonała piosenkę Człowieczy Los, która w poetycki sposób wprowadziła zebranych w problematykę konferencji. Po czym na scenie pojawiły sie dzieci z grupy O Szkoły nr 2 z MZS nr 3, które pod opieką Pani Ireny Brożek i swoich Mam wspaniale zagrały bajkę edukacyjną O przygodach biedronki Klary. Wielkie brawa dla twórców scenariusza, efektów dźwiękowych, scenografii, Pai Krystyny Andres_Wędziny, uczniów z ZSE. Wspaniale zagrała swoja rolę mała narratorka Julia Andres.
Po bajce prowadzący zaprosili na scenę Tatę małej Wiktorii chorej na białaczkę, bowiem bajka była jej dedykowana. Od organizatorów Wiktoria otrzymała kolorową biedronkę.
Po bajce i krótkim omówieniu na scenie pojawiła się dr Agnieszka Lepiesza z Kliniki Transplantologii z Wrocławia. Tematem jej wystąpienia były nowe możliwości w transplantologii narządów, wyjaśniła też szereg pojęć związanych z pobraniem narządów od dawców. Miłym akcentem był skromny poczęstunek w czasie przerwy ogłoszonej przez organizatorów.Po przerwie na scenie pojawili się rodzice dzieci chorych na białaczkę Pan Urbaniak i Pani Szafraniec. Ich wypowiedź bardzo emocjonalne poruszyły widownię.
Kolejnym prowadzącym była Pani Katarzyna Jabłońska z Fundacji DKMS, w swoim wystąpieniu omówiła podstawowe problemy w pracy fundacji, wskazała jednocześnie jak wielkie znaczenie ma edukacja i organizacja podobnych akcji.
W finale organizatorzy przygotowali miłą atrakcję, były to dziewczęta z Pracowni Tańca Nowoczesnego MDK prowadzone przez Panią Annę Leśniewską. Brawurowo wykonany taniec został bardzo gorąco przyjęty przez zgromadzoną publiczność
Ostatnim elementem było szkolenie wolontariuszy do akcji rejestracji dawców szpiku, która odbędzie się w dniach 12-13 kwietnia 2013 roku na terenie miasta
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla Dyrekcji MDK, szczególnie Pani Anny Leśniewskiej, Mateusza Makówki dobrego ducha zaplecza, a także wolontariuszy biorących udział w organizacji konferencji.
……………………………………………………………………………………………………………….
Bolesławiec, dnia 06 maja 2013 r.
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 12 – 13 kwietnia 2013 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy i uczymy innych- bądź z nami” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.1.2013 z dnia 12 lutego 2013 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .
Uzyskano środki finansowe w wysokości 1.218,66 złotych, koszty organizacyjne zbiórki wyniosły 51,09 złotych ( reklamówki 27,86 zł, materiały biurowe 23,23 zł) Kwotę 1.167,57 zł przeznaczono na działalność statutową Polskiego Czerwonego Krzyża zgodnie z decyzją.
………………………………………………………………………………………………………..
W sobotę 27 kwietnia 2013 roku w Bolesławcu w parku Miejskim przy ul.Parkowej w godzinach od 10,00 do 14,00 odbył etap rejonowy Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża . Udział w zawodach wzięło 6 zespołów młodzieżowych ze szkół ponadgimnazjalnych i dwa zespoły z Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Bautzen.
Zadaniem zawodników było pokonanie trasy – 3 stacji urazowych , na których musieli wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (pozorantom) w nagłych zdarzeniach. Ponadto rozwiązywali test z wiedzy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz pierwszej pomocy. Pozorantami byli uczniowie Gimnazjum Samorządowego nr 3 w Bolesławcu. O godzinie 13, 00 odbył się pokaz akcji ratowniczej – wypadek drogowy przy udziale Państwowej Straży Pożarnej.
WYNIKI :
I miejsce – zespół nr 2 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bolesławcu
II miejsce – zespół nr 1 z Zespołu Szkół Budowlanych w Bolesławcu
III miejsce – zespół nr 4 z Zespołu Szkół zespół nr Handlowych i Usługowych
Sędzią Głównym był Pan Paweł Ostrowski sędziami zawodów była Grupa Ratownictwa Specjalistycznego PCK z Żar oraz Krystyna Rutkowska i Anna Jaworska.
Na zawodach gościła 21 osobowa Grupa Ratownicza z Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Bautzen
Trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary a członkowie zespołów nagrody indywidualne. Zespół z I LO weźmie udział w etapie okręgowym Mistrzostw we Wrocławiu oraz w Niemczech.
Urząd Miasta w Bolesławcu ufundował trzy puchary i nagrody (piłki koszykowe w ilości szt.5 na kwotę 400 złotych.
Pozostałe nagrody ufundował Kredyt Bank w Bolesławcu.
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu zapewnił napoje, słodkie bułki i gorącą grochówę.
Przy organizacji biegów i festynie pomagało 20 osób – wolontariusze pracownicy i podopiecznych Schroniska .
Sponsorzy i osoby dzięki którym mogły się odbyć zawody:
Urząd Miasta w Bolesławcu 400 zł, Kredyt Bank ,Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego PCK z Żar, wolontariuszom-uczniom i Pani Joannie Kutrybie z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3, Państwowej Straży Pożarnej, ratownikowi medycznemu Paweł Ostowski, Instruktor Pierwszej Pomocy PCK z Legnicy Anna Jaworska, Instruktor Pierwszej Pomocy PCK z Lubina Krystyna Rutkowska , opiekunowie zespołów ratowniczych – Anna Tarnachowicz, Jan Blacha, Mieczysław Szwed, Renata Świeca, Jacek Nesler.
” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW41-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1054″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW-12-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1055″>” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/ZAW-21-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1056″>
…………………………………………………………………………………………………………….
W dniu 09 maja 2013 roku w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyło się SPOTKANIE POKOLEŃ.
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu zaprosił do Teatru członków ,wolontariuszy PCK, honorowych dawców krwi, przedstawicieli samorządów, instytucji , organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne, które przez dziesiątki lat wspomagają działalność Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu. Gościem specjalnym była europoseł Pani Lidia Geringer de Oedenberg.
Na uroczystośc przybyli – Starostwa Bolesławiecki Pan Cezary Przybyski, Wicesatrosta P.Stanisław Chwojnicki , P.Janina Piestrak Babijczuk – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, P.Kornel Filipowicz- Wiceprezydent Miasta, Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec p. Roman Jaworski , P. Dariusz Pawliszczy Wójt Gminy Gromadka.
Przygotowano na slajdach historię Czerwonego Krzyża (p.Zbigniew Herbut) oraz historię i działania PCK w Bolesławcu.
Jako wyraz wdzięczności I NAJWYŻSZEGO UZNANIA podziękowania za wieloletnie wspieranie działalności , Polskiego Czerwonego Krzyża
Wyrózniono – Stanisława Jędruszka , Stanisława Kozłowskiego, Włodzimierza Markowskiego
Jana Blacha, Andrzeja Kosterenkę, Waldemara Torbusa, Barbarę Kostyrę, Janinę Piestrak Babijczuk, Jadwigę Bobek, Ewę Hryciów, Hannelorę Ilczynę, Marie Pawlaczek, Zdzisława Mireckiego ,Mieczysława Szweda, Romana Bodaka, Zygmunta Myśliwca, Danutę Zielińską, Ewę i Kazimierza Sutryków, Telewizjię Lokalną AZART SAT.
Wyrazy najwyższego uznania i podziękowania skierowane do osób , związanych z pracą z dziećmi i młodzieżą , szerzenie idei czerwonokrzyskich, wolontariatu , kształtujących wrażliwość na krzywdy innych oraz samej młodzieży;
Osoby wyróżnione – Stanisław Jędruszek, Waldemar Torbus ,Jan Blacha, Mieczysław Szwed, Patrycja Sokołowska, Krystyna Andres –Wędzina, Tomasz Sokołowski ,Anna Tarnachowicz, Joanna Kutryba, Ewa Karwat, Krystyna Dudak, Cecylia Barbara Kołacz, Bożena Rokoszna, Jakub Kulpa,, Monika Małolepsza, Gabriela Frącala, Jacek Nesler, Zbigniew Herbut ,
Podziękowania otrzymali również Laura Słocka-Przydróżna, insp.Grzegorz Chirowski, bryg.Grzegorz Kocon, Jerzy Zając.
Za długoletnią i aktywną współpracę z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz szerzenie humanitarnych idei – ponad 30 lat Zarząd Główny PCK wyróżnił najwyższą ODZNAKA HONOROWĄ PCK I –go stopnia
– Panią Danutę Zielińską
Zarząd Główny PCK wyróżnił ODZNAKA HONOROWĄ III go stopnia:
– Pana Tomasza Sokołowskiego
Zarząd Główny PCK wyróżnił ODZNAKA HONOROWĄ IV-go stopnia:
Panią Antoninę Kopałę –Wdowiak
Pania Ewę Lijewską- Małachowską
Panią Monikę Małolepszą
Pana Marka Łętowskiego
Pana Leszka Zagórskiego
Statuetki okolicznościowe – Serce w białym szkle wykonał dla PCK Pan Stanisław Borowski, pięknie dziękujemy.
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych wykonała piosenki .
Grupa z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu z pracowni tańca współczesnego Pani Anny Leśniewskiej zaprezentowała spektakl taneczny „Passage” do muzyki Rene Aubry. .
” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/AKAD2-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1059″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/AKAD3-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1060″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/AKAD4-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1061″>
………………………………………………………………………………………………………..
Podsumowanie zawodów pierwszej pomocy szkół podstawowych i gimnazjalnych
Mały Ratowniczek- Bolesławiec , dnia 07 czerwca 2013 r.
Celem Rejonowych Zawodów Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża „Mały Ratowniczek” było wzmocnienie procesu edukacji dzieci poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.
Udział w zawodach wzięło 15 szkól – ośmiu z gimnazjum z Bolesławca, Nowogrodźca i Świętoszowa , Iwin oraz z siedmiu szkół podstawowych z Bolesławca , Świętoszowa, Nowej Wsi, Raciborowic, i Brzeźnika. Z roku na rok przybywa młodych zespołów ratowniczych z klas I –VI szkół podstawowych oraz zespoły z poza Bolesławca. Udział wzięło ponad 80 osób .
Organizatorem Zawodów MAŁY RATOWNICZEK był Oddział Rejonowy PCK w Bolesławcu współorganizatorem Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu przy ulicy K.Paryskiej .
WYNIKI
Kategoria szkół gimnazjalnych
I miejsce Gimnazjum nr 3 z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Bolesławcu
II m. Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu
III m. Gimnazjum z Nowogrodźca
Kategoria szkół podstawowych
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu
II m. Szkoła Podstawowa Nr 3 w Bolesławcu
III m. Szkoła Podstawowa w Raciborowicach
Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu – plecaki, torby, zestawy do badmintona.
” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/zawody1-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1063″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/zawody-2-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1064″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/zawody3-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1065″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/zawody4-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1066″> ” data-mce-src=”http://pck.boleslawiec.org/wp-content/uploads/2012/03/zawody5-150×150.jpg” v:shapes=”_x0000_i1067″>
……………………………………………………………………………………………………………………………………………
Sprzedamy samochód osobowy FORD TRANSIT rok produkcji 1992 rok. Cena 1.200 złotych.
Tel.kontaktowy 75 732 31 58
……………………………………………………………………………………………………….
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 07 – 08 grudnia 2012 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Czerwonokrzyska Gwiazdka” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.2.2012 z dnia 17 lutego 2012 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .
Uzyskano przychód w wysokości 651,92 złotych. Koszty organizacyjne – zakup zrywek na sumę 27,86 złotych. Dochód w kwocie 624,06 złotych przeznaczony został na zakup paczek świątecznych.
……………………………………………………………………………….
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu pozyskał środki finansowe na organizację wigilii. Przygotowano 150 paczek z artykułami żywnościowymi na kwotę 40 złotych . Paczki otrzymały dzieci w szkołach .
……………………………………………………………………………………………………
W dniu 15 grudnia 2012 roku na Osiedlu Kościuszki II w Bolesławcu odbyły się JASEŁKA. Organizatorem spotkania była Pani Kamila Chromińska , dołączył Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu. Dla 60 osób przygotowano pierogi , uszka i barszcz gorący a na stołach było ciasto, owoce, cukierki. Polski Czerwony Krzyż przygotował 60 paczek ze słodyczami i maskotkami, policja bolesławiecka rozdawała opaski odblaskowe. Pan Zdzisław Abramowicz zapewnił namioty.
Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania, tak bardzo potrzebnego na tym Osiedlu
……………………………………………………………………………………………………..
Od 10 lat Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu organizuje wigilię dla podopiecznych Schroniska dla Osób Bezdomnych, na których obecni było ponad 30 podopiecznych placówki , pracownicy, członkowie PCK oraz Proboszcz Józef Gołębiowski.
……………………………………………………………………………………………………
Z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dnia 24 grudnia 2012 roku rozwieziono przygotowane produkty osobom bezdomnym przebywającym poza schroniskiem na ogródkach działkowych ciepłe pierogi, herbatę oraz chleb i puszki z żywnością. Z pomocy skorzystało 20 osób bezdomnych.
Żywność rozwiozła Straż Miejska w Bolesławcu – serdecznie dziękujemy
…………………………………………………………………………………..
Z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu ,dnia 14 grudnia 2012 roku w bolesławieckim Ratuszu po raz kolejny odbyła się akcja poboru krwi w ramach „Gwiazdki Życzliwości”.Zgłosiło się 80 dawców w tym 21 kobiet, krew oddało 67 krwiodawców.Krew przekazana została do Kliniki Chematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Dziękujemy wszystkim krwiodawcom.
………………………………………………………………………………
Bolesławiec, 7 grudnia 2012 roku
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 09 – 10 listopada 2012 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy potrzebującym – osobom bezdomnym” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.2.2012 z dnia 17 lutego 2012 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .Przychód w wysokości 1.176,98 złotych w całości przeznaczony zostanie na potrzeby osób bezdomnych.
……………………………………………………………………………………..
Etap rejonowy XXI „Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK Konkurs odbył się 07 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu przy ulic K.Paryskiej udział zgłosiło 12 szkół.Celem Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK jest wykształcenie wśród młodzieży wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez:
– kształtowanie wśród uczniów postaw i zachowań prozdrowotnych,
– pogłębianie wiedzy uczniów na temat zagrożeń zdrowotnych oraz sposobów ochrony zdrowia i dbałości o zdrowie,
– inicjowanie i realizowanie przez młodzież działań promujących zdrowie w środowisku lokalnych
Wyniki etapu rejonowego:
Kategoria szkół gimnazjalnych:
I miejsce Anna Kolbusz Gimnazjum W Świętoszowie
II miejsce Julia Dębińska Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu
III miejsce Jakub Rajfur Miejski Zespół Szkół nr 2 Gimnazjum
Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Rafał Ryżewski II Liceum Ogólnokształcące w Bolesławcu
II miejsce Marcin Jasiński Zespół Szkół Elektronicznych w Bolesławcu
III miejsce Mateusz Dombrowicz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 W Bolesławcu
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu nagrodził wszystkich uczestników wręczając nagrody i dyplomy.
Osoby, które zajęły I miejsce wezmą udział w etapie okręgowym Olimpiady we Wrocławiu.
…………………………………………………………………………………….
W roku bieżącym obchodzimy 10 rocznicę podpisania umowy o współpracy pomiędzy Oddziałem Rejonowym PCK w Bolesławcu a Niemieckim Czerwonym Krzyżem w Bautzenz tej okazji w dniu 5 grudnia 2012 roku w Starostwie Powiatowym Oddział Rejonowy PCK w Bolesławcu podpisał umowę o dalszej współpracy z Niemieckim Czerwonym Krzyżem z Bautzen. Umowę podpisał Adam Fornal Prezes Zarządu OR PCK w Bolesławcu wraz z Dyrektorem Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Bautzen Panem Peter Mark.Umowa została asygnowana przez Pana Starostę Cezarego Przybylskiego. W czasie krótkiego pobytu w Bolesławcu nasi goście zwiedzili Schronisko dla Bezdomnych prowadzone przez PCK oraz odwiedzili Dom Dziecka gdzie zostali przyjęci przez Siostrę Dyrektor .
……………………………………………………………………………………………………………
6 grudnia 2012r z okazji święta Mikołaja policjantki wraz z prezesem PCK w Bolesławcu przeprowadziły pogadanki na temat bezpieczeństwa osób starszych i samotnych. Spotkania obyły się w Domu Pomocy Społecznej, w Domu Dziennego Pobytu i II Środowiskowym Domu Samopomocy w Bolesławcu.
W rozmowie z seniorami funkcjonariuszki mówiły o zagrożeniach dnia codziennego. Szczególną uwagę zwracały na sytuacje, w których starsze osoby mogą stać się ofiarą oszustów, wspominały o oszustwach na tzw, wnuczka i pracownika opieki społecznej. Policjantki mówiły także o bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Prezes PCK przypomniał seniorom o zasadach udzielania pierwszej pomocy i podkreślał znaczenie posiadania przy sobie karty ICE lub takiego zapisu w telefonie komórkowym. Numer telefonu zapisany pod tym symbolem pozwala na szybki kontakt z bliskimi osoby poszkodowanej. Umożliwia to ustalenie tożsamości poszkodowanego i stanu zdrowia (choroby, przebyte urazy lub leki, które bierze), a tym samym skuteczne i szybkie udzielenie osobie pomocy. Każde spotkanie zakończyło się przekazaniem przez policjantki i przedstawiciela PCK taśm odblaskowych.
……………………………………………………………………………………
24 listopada 2012 roku Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu zorganizował zabawę integracyjna dla dzieci niepełnosprawnych z terenu całego powiatu bolesławieckiego. Gościła nas Państwowa Szkoła Muzyczna I, II stopnia w Bolesławcu przy ulicy Grunwaldzka 1. We współpracy z ośrodkami pomocy społecznej z terenu Bolesławca i powiatu bolesławieckiego zaproszono 80 dzieci wraz z opiekunami. Instruktorki Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu prowadziły konkursy, gry i zabawy. Zespół muzyczny „Versus” zadbał tak jak zawsze o dobrą muzykę.Dla wszystkich uczestników zabawy PCK przygotował ciepły posiłek -pizzę, ciasto, owoce, słodycze , napoje . Wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami i maskotkami Wolontariusze- młodzież szkolna ( 20 osób) zadbała ,aby wszystkie dzieci włączyły się do zabawy , pomagali przy urządzeniu stołów z poczęstunkiem i w szatni. Przy realizacji zadania współpracowaliśmy z ośrodkami pomocy społecznej , Młodzieżowym Domem Kultury, Państwową Szkołą Muzyczną, , wolontariusze , pracownicy i członkowie Zarządu PCK .
Całość zadania wyniosła – 4.828,14 zł
Zadanie wsparła :
- Starostwo Powiatowe w Bolesławcu kwota 2.880 zł.
- Gmina Osiecznica kwotą 1.000 zł.
- Gmina Miejska Bolesławiec kwotą 500 zł sponsorowała pizzę.Przy zadaniu pracowali wolontariusze i pracownicy PCK oraz młodzież z bolesławieckich szkół razem 20 osób.
……………………………………………………………………..
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu realizuje w Schronisku dla Osób Bezdomnych projekt pn.„Moje miejsce w społeczeństwie”.
PROJEKT realizowany jest w ramach realizacji zadań publicznych w 2012 roku w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. ze środków PFRON Starostwa Powiatu Bolesławieckiego . Dofinansowanie w kwocie 3.390 złotych co stanowi 86 % całości projektu.
Krótka charakterystyka zadania publicznego – organizowanie szkoleń , warsztatów, spotkań dla osób niepełnosprawnych, które przebywają w placówce PCK Schronisku dla Osób Bezdomnych oraz mieszkańców Gminy Wiejskiej Bolesławiec.
Zajęcia mają na celu nabywanie , rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń. Udział w projekcie bierze 12 osób niepełnosprawnych.
Spotkania prowadzone będą przez specjalistów – doradcę zawodowego, prawnika , pielęgniarkę, pracownika socjalnego.
I. Warsztaty z zakresu aktywnego poszukiwania pracy ;
- Aktualne warunki na rynku pracy lokalnym i krajowym.
- Wymagania pracodawców z kraju i zagranicy.
- Metody i techniki aktywnego poszukiwania pracy.
4. Analiza różnych ofert zatrudnienia pod względem dopasowania własnych kwalifikacji i umiejętności.
5. Najczęściej popełniane błędy w pisaniu dokumentów aplikacyjnych- jak unikać?
6. Uczestnictwo w procesie rekrutacji i selekcji do pracy.
7. Przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych.
8. Autoprezentacja- kreowanie własnego wizerunku.
9 .Pierwsze wrażenie a dokumenty aplikacyjne.
10. Funkcja dokumentów aplikacyjnych.
11.Rodzaje CV: chronologiczne, funkcjonalne, sill, euro pass itp.- charakterystyka CV.
12.Budowa listu motywacyjnego- analiza przykładów.
I. Spotkanie z prawnikiem – uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych oraz prawa i obowiązki przysługujące ulgi,
- II. Spotkanie z pielęgniarką – higiena osobista, dbanie o zdrowie – przyjmowanie leków, profilaktyka zdrowotna ,zagrożenia zdrowotne
- III. Spotkanie z ciekawą osobą niepełnosprawną, której udało się powrócić do społeczeństwa –
przekazanie informacji o swoim życiu, osiągnięciach, pasjach, nauce, ciekawej pracy, pomaganiu innym.
IV. Utworzenie – grup zainteresowań – wspólne projekcje filmów ,dyskusje, aktywność fizyczna – wyjście do kina, wyjścia na basen, rozwijanie innych zainteresowań
- V. Kurs Pierwszej pomocy : nabycie nowych umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy : 16 godzinny podstawowy kurs pierwszej pomocy
Sytuacje zagrażające życiu, ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia , zasady udzielania pierwszej pomocy, udzielanie pierwszej pomocy osobom nieprzytomnym, pierwsza pomoc w zatrzymaniu oddechu, pierwsza pomoc w zatrzymaniu krążenia, czynności ciała człowieka, krwotok zewnętrzny i wewnętrzny, atak serca ,oparzenia i rany ,obrażenia kręgosłupa ,urazy brzucha ,urazy klatki piersiowej, sposoby ewakuacji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, ćwiczenia PPŻ/Podstawowe podtrzymywania życia.
Rezultaty projektu: Przełamanie bariery izolacji i poczucia niskiej wartości, budowanie poczucia wpływu i odpowiedzialności na własne życie, radzenie sobie z bezradnością wobec problemów, rozwijanie strategii skutecznego radzenia sobie z doświadczanymi problemami i trudnościami, ograniczenie postaw roszczeniowych, wzrost zdolności motywacyjnych, zmniejszenie poczucia bezradności, poprawa sytuacji materialnej, umożliwiającej egzystencję w środowisku. , dobycie zatrudnienia, uzyskanie dochodów własnych , wzrost samodzielności w podejmowaniu właściwych decyzji ogłoszonego.
…………………………………………………………………………..
W roku 2012 obchodzimy 10 rocznicę współpracy pomiędzy Oddziałem Rejonowym PCK w Bolesławcu a Deutches Rotes Kreutz Kreisverband Bautzen. Z tej okazji w dniu 16 października 2012 roku Prezes OR PCK Adam Fornal wraz z Członkiem Zarządu Panem Jackiem Nesler spotkali się w Bautzen z Dyrektorem Biura DRK Panem Peter Mark oraz z Panem Gerd Rainer Lachmann. Na spotkaniu omówiono zasady dalszej współpracy w dziedzinie ratownictwa, krwiodawstwa oraz wspólnych działań transgranicznych. Ustalono termin następnego spotkania,na którym zostanie podpisana umowa o dalszej współpracy.
…………………………………………………………………………………
Akcja charytatywna PCK „Kampania PCK walki z głodem”
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu po raz kolejny włączył się w „Kampanię walki z głodem” i w dniach 12-13 października 2012 roku przeprowadził akcję, mającą na celu uświadomienie społeczeństwu o istniejącym zjawisku jakim jest głodująca ludność na świecie.
W piątek i sobotę młodzież szkolna kwestowała w marketach i na ulicach miasta. W sobotę w centrum miasta- Rynku wolontariusze, członkowie i pracownicy PCK rozprowadzali pozyskane od piekarzy i cukierników pieczywo, ciasto i bułki.Członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan” wspomogli naszą akcję częstując mieszkańców pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym.Uzyskano środki finansowe w kwocie 2.159,34 złotych .Dochód z akcji przeznaczony jest dożywianie osób bezdomnych, dzieci oraz paczki świątecznie. Udział w akcji wzięło około 20 wolontariuszy pracownicy PCK, podopieczni schroniska, członkowie PCK.Wszystkie produkty zostały pozyskane od sponsorów – piekarzy i cukierników bolesławieckich oraz powiatu, Hurtowni „BIGPOL”, ,Restauracji Kurna Chata, Restauracji „Piwnica Paryska” , Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, za co gorąco dziękujemy. Szczególne podziękowania dla Pana Stanisława Brzozowskiego , Marcina Świebody, Grzegorza Szutry (szczudlarza) , Pana Marszałka (ser na pierogi) ,MOSiR, Wojewódzkiemu Szpitalowi dla Psychicznie i Nerwowo Chorych ( za ugotowanie pysznej grochówki) w Bolesławcu.
W akcję włączyli się honorowi dawcom krwi R.Bodak, L.Czajkowski ,Robert Paschilke, pracownicy PCK (wypieki, ciasta).
Ogromne podziękowania dla młodzieży i wszystkich osób, które nas wspomogły finansowo.
Dziękujemy serdecznie piekarzom i cukiernikom, jak zawsze mogliśmy na Was liczyć.
Zapraszamy do galeri zdjęć
…………………………………………………………………………….
POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
W dniu 13 października 2012 r. od godz. 900 – 1400 na Rynku w Bolesławcu Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża
będzie zbierać i wydawać żywność – pierogi, pieczywo, ciasto i grochówkę.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ WESPRZEĆ NASZĄ AKCJĘ
Przyjmujemy:
– wyroby własne – przetwory
– warzywa, owoce,
– art. spożywcze – konserwy, cukier, olej, herbatę, słodycze,
– środki higieny i czystości
…………………………………………………………………..
Bolesławiec, dnia 19 września 2012 roku
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 14 – 15 września 2012 r. przeprowadził akcje charytatywne pn. „Godne dzieciństwo” wraz z TESCO w Bolesławcu i „Wyprawkę dla Żaka”.
Przychód w wysokości 1.347,74 złotych w całości przeznaczony zostanie na zakup podręczników szklonych.
Dziękujemy młodzieży szkolnej z bolesławieckich szkół – GS nr 1, GS nr 2, ZSHIU, ZSE.
Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
……………………………………………………………………………………
W dniach 14 – 15 września br odbędzie akcja charytatywna WYPRAWKA DLA ŻAKA, młodzież kwestować będzie w TESCO i na terenie miasta. Zbierać będziemy również artykuły szkolne.
……………………………………………………………………………………………..
W dniach 16 – 17 czerwca 2012 r. w Jachrance odbył się Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy Polskiego Czerwonego Krzyża. W Zjeździe uczestniczyli delegaci PCK oraz zaproszeni goście: p. Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji, w imieniu Ministra Zdrowia p. Bartosza Arłukowicza – p. Agnieszka Bieniuk – Patoła, Dyrektor Narodowego Centrum Krwi, w imieniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej – p. Jacek Męcina – wiceminister Pracy i Polityki Społecznej.
W części wyborczej spotkania przedstawiono kandydatów do poszczególnych organów krajowych stowarzyszenia i odbyło się głosowanie. W wyniku głosowania wyłoniono nowy skład Zarządu Głównego.
Skład nowego Zarządu Głównego PCK:
Stanisław Kracik – Prezes
Agnieszka Dziubińska – Wiceprezes
Marek Hok – Wiceprezes
Jarosław Cieszkiewicz
Marzena Dobrowolska
Adam Fornal
Jerzy Bisek
Marek Brodzki
Jerzy Kornaus
Waldemar Kowalczyk
Sławomir Kaczyński
……………………………………………………………………………
Ogłoszenie
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach11 i 12 maja 2012 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy i uczymy innych – bądź z nami” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.2.2012 z dnia 17 lutego 2012 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .
Przychód w wysokości 444,90 złotych w całości przeznaczony zostanie na działalność statutową PCK :
- szerzenie edukacji oświatowo – zdrowotnej w tym – szkoleń z zakresu pierwszej pomocy prowadzenie edukacji dzieci i młodzieży, programy oświatowe,
- organizację zawodów z zakresu pierwszej pomocy,
- organizacja „Manewrów Czerwonokrzyskich”
- promocja honorowego krwiodawstwa.
- koncert dla wolontariuszy.
………………………………………………………………………………………………………….
Ogłoszenie
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach27 – 28 kwietnia 2012 r. przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy i uczymy innych – bądź z nami” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5311.2.2012 z dnia 17 lutego 2012 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec .
Przychód w wysokości 492,62 złotych w całości przeznaczony zostanie na działalność statutową PCK :
- szerzenie edukacji oświatowo – zdrowotnej w tym – szkoleń z zakresu pierwszej pomocy prowadzenie edukacji dzieci i młodzieży, programy oświatowe,
- organizację zawodów z zakresu pierwszej pomocy,
- organizacja „Manewrów Czerwonokrzyskich”
- promocja honorowego krwiodawstwa.
- koncert dla wolontariuszy.
………………………………………………………………………………………………………….
Podstawowy kurs pierwszej pomocy rozpoczyna się 2 lipca (poniedziałek) o godz.17,00 w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu Al.Tysiaclecia 32 A.
Koszt 16 godzinnego kursu 155 zł od osoby.
ZAPRASZAMY
…………………………………………………………………….
Podsumowanie zawodów pierwszej pomocy szkół podstawowych i gimnazjalnych
Mały Ratowniczek- Bolesławiec , 25 maja 2012 r.
Udział w zawodach wzięło 12 szkól – 6 z gimnazjum i 6 ze szkół podstawowych.
Miejsce zawodów Al.Tysiąclecia 32a w Bolesławcu. Organizatorem jest PCK w Bolesławcu.
WYNIKI
Kategoria szkół gimnazjalnych
I miejsce Zespół Szkół im.Unii Europejskiej w Świętoszowie
II m. Miejski Zespół Szkół nr 1 w Bolesławcu
III m. Miejski Zespół Szkół nr 3 w Bolesławcu
IV m. Zespół Szkół w Osiecznicy
V m. Zespół Szkól w Osiecznicy
VI m. Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu
Kategoria szkół podstawowych
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu
II m. Szkoła Podstawowa w Świętoszowie
III m. MZS nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 5 w Bolesławcu
IV m. Szkoła Podstawowa w Osiecznicy
V m. MZS nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu
Zwycięskie zespoły otrzymały puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu.
……………………………………………………………………………… ………………………
Bolesławiec, dnia 12 maja 2012 roku
W sobotę 12 maja 2012 roku w Bolesławcu na pl.marsz.J.Piłsudskiego odbył się V FESTYN CZERWONOKRZYSKI oraz etap rejonowy Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża .
Dzięki uprzejmości Pani dyrektor Ewie Lijewskiej Małachowskiej mogliśmy w budynku Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki zorganizować stanowiska urazowe dla zespołów ratowniczych Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy .Udział w zawodach wzięło 8 zespołów młodzieżowych ze szkół ponadgimnazjalnych.
Zadaniem zawodników było pokonanie trasy – 3 stacji urazowych , na których musieli wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (pozorantom) w nagłych zdarzeniach. Ponadto rozwiązywali test z wiedzy – o historii Czerwonego Krzyża i Polskiego Czerwonego Krzyża, MPH oraz pierwszej pomocy.
WYNIKI :
I miejsce – zespół nr 2 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1
II miejsce – zespół nr 6 z Zespołu Szkół Mechanicznych
III miejsce – zespół nr 1 z Zespołu Szkół zespół nr Handlowych i Usługowych
Sędzią Głównym była Pani Anna Jaworska, sędziami zawodów była Grupa Ratownictwa PCK ze Zgorzelca ( Paweł Markowski, Szymon Pauler, Jacek Zawadzki) oraz Krystyna Rutkowska i Paweł Ostrowski.
Trzy najlepsze zespoły otrzymały puchary a członkowie zespołów nagrody indywidualne. Zespół z I LO weźmie udział w etapie okręgowym Mistrzostw 19 maja 2012 roku w Świdnic.
Biegi uliczne PCK
O godzinie 12,00 nastąpił start z ulicy Mickiewicza 7 trasą- cała – Sądowa -Teatralna- Armii Krajowej- Szkolna –B.Prusa ,Rynek – Sierpnia 80 – Plac J.Piłsudskiego. Długość trasy: 1500 m
Zgłosiło się 26 osób w różnych kategoriach : szkoła podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalne, otwarta. Wszyscy uczestnicy biegu dobiegli do końca. Ustalono zwycięzców biegu. Podsumowanie odbyło się na scenie przy Pl.marsz.J.Piłsudskiego .
Wręczono dyplomy nagrody i puchary –statuetki ufundowane przez Gminę Miejska
Bolesławiec. Zapewniliśmy napoje, gorącą grochówę.
Prezydent Miasta Bolesławiec objął patronatem BIEGI , przekazał na ten cel kwotę 500 złotych. Sędzia Głównym biegów był Pan Jacek Nesler – członek Zarządu PCK w Bolesławcu.
Najważniejszym punktem a zarazem głównym celem imprezy była tradycyjnie akcja poboru krwi. Na pl. Piłsudskiego stanął Krwiobus, w którym każdy chętny mógł oddać krew – krew oddało 27 dawców.
Dodatkowe atrakcje
- pokaz sprzętu ratowniczego przez WOPR i straż pożarną,
- pielęgniarki z ZOZ wykonywały badania poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego -skorzystało ponad 100 osób,
- nieodpłatne porady prawne – skorzystało 10 osób,
- dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej Commando, które przygotowało pokaz broni i sprzętu wojskowego.
- Prezentowali się motocykliści ze stowarzyszenia Bolce,
- Stoisko ROD TULIPAN – działkowcy częstowali pajda chleba ze smalcem i ogórkiem,
- Straż Miejska chętnym rowerzystom znakowała rowery,
- Grzegorz Szutra na szczudłach zachęcał dzieci do zabawy,
- Doradztwo finansowe OVB
O oprawę muzyczną imprezy zadbali m.in. uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia, podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury oraz zespół Jutrzenka.
Przy organizacji biegów i festynie pomagało 30 osób – wolontariusze pracownicy i podopiecznych Schroniska .
Bardzo dziękujemy sponsorom i instytucjom dzięki którym mógł odbyć się FESTYN:
Urząd Miasta w Bolesławcu 500 zł, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Bolesławiecki Ośrodek Kultury MCC, Gminy Ośrodek Kultury i Sportu w Kruszynie, wolontariuszom z II LO , wolontariuszom i Pani Joannie Kutrybie z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3, Komendzie Powiatowej Policji w Bolesławcu, Straży Miejskiej, Straży pożarnej, ZOZ Bolesławiec, Jacek Nesler, Emilii Piechockiej, Elżbiecie Gęsikowskiej, Iwonie Pluto Putyrskiej, Krystynie Zamkowiwicz, Januszowi Zielińskiemu, 62 Kompania Specjalna „Commando”, Grupa Ratownictwa PCK ze Zgorzelca, Pawłowi Ostowskiemu, Annie Jaworskiej, Krystynie Rutkowskiej , opiekunom zespołów ratowniczych – Anie Tarnachowicz, Janowi Blacha, Mieczysławowi Szwedowi, Renacie Świeca.
Festyn przygotował Oddział i Zarząd Rejonowy PCK w Bolesławcu.
Patronat medialny Telewizja Lokalna AZART SAT Sp.z o.o w Bolesławcu.
……………………………………………………………………………………
- Bolesławiec 11.04.201
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu prowadzi nabór na podstawowy kurs pierwszej pomocy.
Więcej informacji o kursach w zakładce – „Pierwsza Pomoc”
Kooperationsvertrag zwischen dem
Deutschen Roten Kreuz Kreisverband Bautzen e.V.
vertreten durch den Kreisgeschäftsführer Herrn Peter Mark Wallstraße 5 02625 Bautzen
und dem
Polnischen Roten Kreuz, Vorstand der Regionalabteilung in Boleslawiec
vertreten durch den Präsidenten
Herrn Adam Fornal Al. Tysiąclecia 32 a 59-700 Bolesławiec
zur Durchführung und Gestaltung einer internationalen Zusammenarbeit der Rotkreuzgemeinschaften der Landkreise Bautzen und Bolesławiec.
1. Präambel:
Der Deutsche Rote Kreuz Kreisverband Bautzen e.V. und das Polnische Rote Kreuz Abteilung Bolesławiec arbeiten gemeinsam nach den 7 Grundsätzen der Rotkreuzgesellschaften.
– Menschlichkeit – Unparteilichkeit – Neutralität – Unabhängigkeit – Freiwilligkeit – Einheit und – Universalität
Diese Grundsätze sind für alle Verbände, Einrichtungen und deren Mitglieder im Roten Kreuz verbindlich.
2. Zielsetzung:
Der Deutsche Rote Kreuz Kreisverband Bautzen e.V. und das Polnische Rote Kreuz Regionalabteilung in Bolesławiec verfolgen aufgrund ihrer bestehenden Satzungen folgenden Zweck.
– Förderung der Jugend- und Altenhilfe
– Förderung des Katastrophenschutzes
– die Förderung der Toleranz, der Kultur und der Völkerverständigung
3. Aufgaben
Die Zielsetzung wird durch folgende gemeinsame Aktivitäten erreicht: – Hilfe für Opfer aus Naturkatastrophen und anderen Notsituationen -Förderung der Rettung aus Lebensgefahr -Erfahrungsaustausch der SEG, Bergwacht, Wasserwacht und Katastrophenschutz.
Durchführung gemeinsamer Ausbildung, Übungen und Wettbewerbe
– Förderung der Arbeit mit Kinder und Jugendlichen
Bildung von Arbeitskreisen zur Sprachförderung und Kulturaustausch
Erfahrungsaustausch im Schulsanitätsdienst und Jugendrotkreuz
Förderung der Zusammenarbeit von Einrichtungen im Kinder- und Jugendbereich
Organisation und Durchführung von Seminaren und Informations-veranstaltungen in Bolesławiec und Bautzen
4. Schlussbestimmung Die Vertragspartner sind sich darüber einig, dass sich jederzeit eine Ergänzung bzw. Korrektur des Kooperationsvertrages ergeben kann. Die Finanzierung der einzelnen Maßnahmen werden rechtzeitig, mindestens 4 Wochen vor Maßnahmebeginn, durch die Vertragsparteien schriftlich geregelt.
Bolesławiec, 05.12.2012
Peter Mark Kreisgeschäftsführer Deutsches Rotes Kreuz Kreisverband Bautzen e.V. |
Umowa o współpracy
zawarta między
Niemieckim Czerwonym Krzyżem Kreisverband Bautzen e.V.
reprezentowany przez Prezesa Pana Petera Marka Wallstraße 5 02625 Bautzen
oraz
Polskim Czerwonym Krżyżem, Zarząd Oddziału Rejonowego w Bolesławcu
reprezentowany przez Prezesa
Pana Adama Fornala Al. Tysiąclecia 32 a 59-700 Bolesławiec
w celu realizacji międzynarodowej współpracy Oddziałów Czerwonego Krzyża w powiatach Bolesławiec i Bautzen.
1. Preambuła:
Oddział powiatowy Kreisverband Bautzen e.V. Niemieckiego Czerwonego Krzyża oraz Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyżaw Bolesławcu we wspólnej pracy kierują się siedmioma zasadami Czerwonego Krzyża:
– Humanitarzym – Bezstronność – Neutralność – Niezależność – Dobrowolność – Jedność i – Powszechność
Owe zasady są wiążące dla wszystkich oddziałów i instytucji Czerwonego Krzyża oraz ich członków.
2. Cel:
Oddział powiatowy Kreisverband Bautzen e.V. Niemieckiego Czerwonego Krzyża oraz Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu zgodnie ze swoimi statutami działają na rzecz realizacji następujących celów.
– promowanie opieki i pomocy dla młodzieży i osób starszych – promowanie ochrony przed skutkami klęsk żywiołowych i katastrof – promowanie tolerancji, kultury i zrozumienia między narodami
3. Zadania
Powyższe cele zostaną osiągnięte przez następującą wspólną działalność: -niesienie pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i innych katastrof – promowanie ratownictwa -wymiana doświadczeń grup doraźnej pomocy SEG, górskiego i wodnego pogotowia ratunkowego oraz ochrony przed katastrofami Przeprowadzenie wspólnych kursów szkoleniowych, ćwiczeń i zawodów
– Promowanie pracy z dziećmi i z młodzieżą
Założenie kół roboczych do nauki języków i wymiany kulturowej
Wymiana doświadczeń szkolnych kół i ruchu młodzieżowego Czerwonego Krzyża
Promowanie współpracy między placówkami dla dzieci i młodzieży
Organizacja i przeprowadzenie seminariów i imprez informacyjnych w obu miastach – Bautzen i Bolesławiec
4. Postanowienia końcowe Strony są zgodne co do tego, że dana umowa w każdej chwili może zostać uzupełniona lub skorygowana. Finansowanie poszczególnych przedsięwzięć zostanie uregulowane z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem przedsięwzięcia, przez strony w formie pisemnej.
Bolesławiec, 05.12.2012
Adam Fornal Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego w Bolesławcu Polski Czerwony Krzyż
Cezary Przybylski Starosta Bolesławiecki |
………………………………………………………………
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża
w Bolesławcu
serdecznie zaprasza
12 maja 2012 roku o godz. 12,00
na
Czerwonokrzyski Bieg Uliczny
Trasa biegu: ul. Mickiewicza /start/ – Rynek –
Plac J. Piłsudskiego /meta/
Zapisy w dniu 12 maja 2012 od godz. 11,30
na ul. Mickiewicza przed dawną siedzibą PCK
………………………………………………………………………………………….
FESTYN POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
ŻYJEMY I WYPOCZYWAMY BEZPIECZNIE
12 maja 2012 roku
CELE FESTYNU: Promocja edukacji w zakresie pierwszej pomocy – zawody pierwszej pomocy
Promocja honorowego krwiodawstwa
Promowanie aktywnego i bezpiecznego wypoczynku.
Program festynu:
9.30-Losowanie numerów startowych dla drużyn biorących udział w zawodach I pomocy
10.00. Rozpoczęcie etapu rejonowego Mistrzostw pierwszej pomocy.
10.00 – 14,00 Pobór Krwi – ambulans
11.00 – 14,00 Biała sobota – nieodpłatne badania poziomu glukozy we krwi, badanie ciśnienia tętniczego,
12.00. Czerwonokrzyskie Biegi Uliczne-
13.00 Wręczenie nagród dla zwycięzców biegów ulicznych.
14.0 0 Podsumowanie zawodów pierwszej pomocy i wręczenie wyróżnień dla najlepszych drużyn.
13,00.Pokaz walki wręcz w wykonaniu uczniów Liceum Wojskowego z Lubomierza.
- Stoisko Komendy Powiatowej Policji.
- Stanowisko Straży Miejskiej – znakowanie rowerów.
- Stoisko Rodzinnego Ogrodu Działkowego Tulipan.
- Stoisko OVB
- Stanowisko nieodpłatnych porad prawnych.
Scena muzyczna do 10,00do 15,00
……………………………………………………………………………………
Akcja charytatywna „Koszyczek Wielkanocny z PCK” przeprowadzona będzie w dniach 16-17 marca 2012 rok W tych dniach zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna na terenie miasta i marketów bolesławieckich. Z uzyskanych środków przygotujemy paczki wielkanocne.
W dniach 30 i 31 marca 2012 roku w marketach KAUFLAND i TESCO
Odbędzie się świąteczna zbiórka żywności .
Akcja prowadzona będzie w piątek od godziny 14,00 do 18,00
i w sobotę od godziny 12,00 do 18,00.
Do specjalnie oznakowanych koszy w sklepach można wkładać produkty:
Olej, cukier, ryż, słodycze, konserwy, herbatę, środki czystości , oraz inną żywność o przedłużonym terminie ważności do spożycia
- Bolesławiec 3 kwietnia 2012
W czasie akcji charytatywnej pod nazwą „ Koszyczek Wielkanocny z PCK” zebrano kwotę 1.688,27 zł.
Za uzyskane środki zakupiono artykuły spożywcze i przygotowano 50 paczek – olej, kakao, cukier, ryż, pasztet, konserwa rybna, konserwa mięsna, krem czekoladowy, czekolada, herbata owocowa).
Paczki wydane zostały przez szkoły rodzinom potrzebującym.
Dziękujemy serdecznie klientom sklepów Kaufland i Tesco, oraz młodzieży szkolnej za pomoc w przeprowadzeniu akcji.
17 grudnia 2010
Z okazji zbliżającej się Gwiazdki Życzliwości Zarząd Rejonowy PCK zorganizował wraz z telewizją lokalną AZARTSAT na terenie ratusza akcję poboru krwi. W czasie akcji pobrano krew od 60 krwiodawców , którym serdecznie dziękujemy.
Podziękowania kierujemy też dla ekipy pobierającej krew z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Wałbrzycha oraz Prezydenta Miasta Bolesławiec za udostępnienie pomieszczeń w ratuszu
W dniu 17 grudnia 2010 roku odbył się etap rejonowy XIX „Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK”
Olimpiada odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publiczna w Bolesławcu przy ulicy Sądowej udział zgłosiło 10 szkół.
Uczniowie rozwiązywali test z 30 pytania z zakresu ochrony zdrowia, zdrowego stylu życia, zasad pierwszej pomocy.
Wyniki etapu rejonowego:
Kategoria szkół gimnazjalnych:
I miejsce Aleksandra Jancelewicz I Prywatne Gimnazjum
W Bolesławcu
II Marcin Sojka Gimnazjum Samorządowe Nr 3
W Bolesławcu
III Marta Ziółkowska Zespół Szkół im.Unii Europejskiej
w Świętoszowie
Kategoria szkół ponadgimnazjalnych:
I Adamo Chitruk Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
W Bolesławcu
II Krzysztof Nowak Zespół Szkół Ogólnokształcących
i Zawodowych Bolesławcu
III Magdalena Pitek II Liceum Ogólnokształcących
Bolesławcu
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu nagrodził wszystkich uczestników wręczając nagrody i dyplomu.
Osoby, które zajęły I miejsce wezmą udział w etapie okręgowym Olimpiady.
Ogłoszenie
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu przeprowadził akcję zbiórki publicznej pn. „Pomagamy potrzebującym – osobom bezdomnym i ofiarom przemocy” na podstawie wydanej decyzji SO.V.5022-1/10 z dnia 10.02.2010 roku przez Prezydenta Miasta Bolesławiec – termin akcji 10,12 i listopada 2010 roku.
Razem uzyskano środki finansowe w kwocie 4.858,69 złotych, koszty organizacyjne zbiórek wyniosły 348,96 złotych (puszki kwestarskie 200 zł, znaczki kwestarskie 66,00 zł, reklamówki 72,96 zł,prowizje bankowe 10,00 zł)
Dochód w wysokości 4.509,73 zł przeznaczony zostanie na potrzeby działalności placówek Schroniska dla Osób Bezdomnych PCK w Bolesławcu..
Ogłoszenie zamieszone zostało na stronie www.pck.boleslawiec. org
W kweście wzięło udział 80 wolontariuszy.
W dniu 09 grudnia 2010 r. odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej Koncert dla Wolontariuszy, zorganizowany przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu.
W czasie uroczystości wręczone zostały Odznaki Honorowe Polskiego Czerwonego Krzyża, które otrzymali:
Odznaką III stopnia zostali odznaczeni:
Krystyna Andres-Wędzina
Barbara Nalazek
Janusz Zieliński
Odznaką IV stopnia zostali odznaczeni:
GERT-RAINER Lachmana
Stanisław Brzozowski
Insp. Grzegorz Chirowski
Krzysztof Szymański.
Statuetki „Przyjaciela PCK 2010” przedstawiające samarytanina niosącego człowieka potrzebującego wykonane przez Czesława Matyjewicza pomocy otrzymali:
1. Piotr Roman Prezydent Miasta Bolesławiec
2. Piekarnia Pana Grzegorza Orawca
3. Fundacja Polska Miedź pan Krzysztof Kułacz
4. Pani Laura Słocka Przydróżna ZSOiZ
5. Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej p.Władysław Bakalarz
6. Janina Majewska Pensjonat Janina
7. Antonia Kopała Oleńka
8. Telewizja AZART SAT w Bolesławcu
9. Piekarnia Adama i Piotra Niziałek
10. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci -Jadwiga Bobek
11. Młodzieżowy Dom Kultury – Marek Łętowski
12. Państwowa Szkoła Muzyczna – Leszek Żyzny
13. Piekarnia Państwa Stanisława i Zdzisław Berezowskich
14. Cukiernia Państwa Kruk
Odznaczono również przyjaciół, którzy w różnorodnej formie pomagali organizować przedsięwzięcia PCK o charakterze socjalnym, edukacyjnym, oświatowym i humanitarnym. Takie wyróżnienie otrzymali m.in.
Dorota Czerwińska firma Avon
Hanna Tarnowska Warta ul Ogrodowa
Ewa Słonina – Dom Środowiskowy
Joanna Ziółkowska – Warsztaty Terapii Zajęciowej
Małgorzata Tubaj
Małgorzata Plis, Dorota Biernat, Anna Nowak z Pierogowego Rekordu-wolontariuszki z ZSOiZaw
Kamila i Jan Chromińscy
Michał Nierzewski – Carrefour
Agnieszka Cyza – Kaufland
Szczególne podziękowania oraz słowa uznania dla młodszych wolontariuszy, bez których nie mogłoby się odbyć duża ilość działań PCK. Ogromne podziękowania oraz pamiątkowe serca otrzymali między innymi:
Jakub Kulpa
Monika Antoniewicz
Mateusz Kluwak
Martyna Ferlewicz
Daria Kozłowska
Kamila Kredkowska
Bartosz Drozdek i Zespół ARTYKUŁ
Łukasz Milde i Zespół FIRE SHOW.
Wszyscy zaproszeni goście wysłuchali program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły muzycznej pod kierownictwem pana Aleksandra Samostrokowa. Rewelacyjny okazał się koncert na dwa fortepiany, Rondo F. Szopena wspaniale podkreśliło nastrój wieczoru.
27 listopada 2010 roku 88 dzieci bawiło się na zabawie integracyjnej w auli Szkoły Muzycznej w Bolesławcu .
Dzieciaki bawiły się znakomicie – wróżby andrzejkowe, malowanie twarzy, loty na miotle, konkursy z nagrodami to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury.Uczestnicy zabawy szaleli przy muzyce a w przerwie
zajadali się pysznymi ciastami i owocami popijając owocową herbatką.Po szaleństwach usiadły spokojnie , aby zjeść pizzę a dokładkom nie było końca. Pani Janina Piestrak – Babijczuk poczęstowała wszystkie dzieci słodyczami.
Organizatorem zabawy był Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu,który po raz ósmy zaprosił dzieci z Bolesławca – z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych oraz z Osiedla Kościuszki II – i z terenu powiatu. Dzieciaczkami z Osiedla Kościuszki zaopiekowały się Panie z Klubu Osiedlowego – zapewniając im transport i opiekę w czasie zabawy.
Zabawa odbyła się dzięki pomocy Pana Leszka Żyznego – dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej , instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, wolontariuszy PCK z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych i Jakubowi Kulpie z Gimnazjum Samorządowego nr 1 . Po raz pierwszy wystąpił zespół muzyczny AKCENT.
Realizację zadania wsparła Gmina Miejska Bolesławiec kwotą 1.000 złotych. Całość zadania to kwota 4.000 złotych
Dziękujemy serdecznie wszystkim za pomoc przy organizacji zabawy.
„DZIECI – DZIECIOM”
Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu po raz kolejny organizuje zabawę integracyjną dla osób niepełnosprawnych z terenu miasta i powiatu bolesławieckiego.
Zabawa odbędzie się 27 listopada 2010 roku o godz.10,00 w auli Szkoły Muzycznej w Bolesławcu.
Zwracamy się z apelem do uczniów szkoły o przygotowanie 10 paczek dla dzieci ( słodycze, maskotki, środki czystości szampon, mydełko ) i wręczenie ich podczas zabawy.
W dniu 09 października 2010 roku odbyły się zawody pierwszej pomocy pod nazwą „MAŁY RATOWNICZEK”.
Koordynatorem zawodów była Pani Anna Ostaszewska.
Udział w zawodach wzięło 10 zespołów 5 osobowych tym :
• Szkoły podstawowe – SP nr 2, SP nr 3 i nr 4 z Bolesławca, SP w Osiecznicy , SP Świętoszowa,
• gimnazjum ( I Prywatne w Bolesławcu , II Prywatne Gimnazjum, Zespół Szkół ze Świętoszowa , Zespół Szkół w Osiecznicy , GS nr 3 w Bolesławcu).
Celem zwodów było wzmacnianie procesu edukacji dzieci poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.
Wyniki zawodów.:
Kategoria szkół podstawowych:
I miejsce SP nr 4 w Bolesławcu
II Zespół Szkół im.Unii Europejskiej w Świętoszowie
III Zespół Szkół im.J.Pawła II w Osiecznicy
IV Szkoła Podstawowa nr 3 w Bolesławcu
V Szkoła Podstawowa nr 2 w Bolesławcu
GIMNAZJA:
I miejsce Gimnazjum Samorządowe nr 3 w Bolesławcu
II Zespół Szkół im.J.Pawła II w Osiecznicy
III I Prywatne Gimnazjum w Bolesławcu
IV Zespół Szkół im.Unii Europejskiej w Świętoszowie
V II Prywatne Gimnazjum w Bolesławcu
Najlepsze zespoły w swojej kategorii otrzymaył nagrody rzeczowe – plecaki i puchar.
Pozostałe zespoły otrzymały podziękowania za udział w zwodach. Gościem zawodów był Prezydent Miasta Bolesławiec Pan Piotr Roman.
Serdeczne podziękowania dla dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu oraz dla ratowników SP ZOZ w Bolesławcu.
Nagrody i poczęstunek ufundował Polski Czerwony Krzyż w Bolesławcu.
Akcja charytatywna PCK „Światowy dzień walki z głodem”
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu po raz kolejny włączył „Kampanię walki z głodem” i w dniach 15-16 października 2010 roku przeprowadził akcję, mającej na celu uświadomienie społeczeństwu o istniejącym zjawisku jakim jest głodująca ludność na świecie.
W piątek i sobotę młodzież szkolna kwestowała w marketach i na ulicach miasta. W sobotę w centrum miasta Rynku wolontariusze, członkowie i pracownicy PCK rozprowadzali pozyskane od piekarzy i cukierników pieczywo, ciasto i bułki.
Restauracja „Starówka” ugotowała z powierzonych produktów pyszną grochówkę oraz przekazała swój wyrób -gulasz bałkański.
Członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Tulipan” wspomogli nasza akcję częstując mieszkańców pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym –pycha.
Mieszkańcy miasta ustawili się w kolejkę za pierogami zrobionymi przez nauczycieli i młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu 2.000 sztuk – pyszne.
W akcje włączyły się pielęgniarki z SP ZOZ Bolesławiec bezpłatnie badały pomiar ciśnienia krwi oraz rozprowadzały informacje o zapobieganiu choroby – cukrzycy.
Na stoisku AVON można była wylosować nagrody i się upiększyć , Pani Dorota Czerwińska sponsorowała wyrób pierogów.
Muzykant Janek umilał czas pobytu na ryneczku grając na akordeonie.
Słoneczna pogoda i piękna idea pomocy i wsparcia PCK przyciągnęła bardzo wielu ludzi.
Uzyskano środki finansowe w kwocie 4.337,33 złotych . Koszt organizacji akcji wyniosły 126 zł .Dochód z akcji przeznaczony jest dożywianie osób bezdomnych, dzieci oraz paczki świątecznie.
Udział w akcji wzięło około 100 wolontariuszy.
Wszystkie produkty zostały pozyskane od sponsorów – piekarzy i cukierników bolesławieckich i z powiatu, Hurtowni „BIGPOL”, Masarni Henryka Biegały z Łazisk, Hurtowni „Techbol” za co gorąco dziękujemy.
Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych upiekli z tej okazji ciasta – dziękujemy.
Szczególne podziękowania dla Pana Stanisława Brzozowskiego i właścicieli restauracji „Starówka”, dla nauczycieli ZSOiZ i uczniów, MOSiR w Bolesławcu.
W akcję włączyli się honorowi dawcom krwi K.Sutryk, R.Bodak, L.Czajkowski oraz mieszkańcy Schroniska dla Osób Bezdomnych.
Ogromne podziękowania dla młodzieży i wszystkich osób, które nas wspomogły finansowo. Dziękujemy serdecznie.
W dniu 16 września 2010 roku w Świdnicy Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska przyznało po raz XIV Dolnośląski Klucz Sukcesu.
W kategorii najlepsza dolnośląska organizacja pozarządowa wśród nominatów znalazły się : Polski Czerwony Krzyż – Zarząd Rejonowy w Bolesławcu, Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich , Stowarzyszenie Przedsiębiorców Kąteckich , Towarzystwo Pomocy im . Św. Brata Alberta , Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Legnicy .
Laureatem w tej kategorii został
Polski Czerwony Krzyż – Zarząd Rejonowy w Bolesławcu .
Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu w dniach 10- 11września 2010 roku przeprowadził akcję charytatywną pn. „WYPRAWKA DO ŻAKA” .
Akcja polegała na zbiórce publicznej na terenie miasta i w bolesławieckich marketach . Udział w akcji wzięła młodzież PCK ponad 50 osób.
Zebrane środki w kwocie 4.678,25 złotych, przeznaczone zostaną na ZAKUP PRZYBORÓW I PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH dla uczniów.
10.08.2010
W dniu wczorajszym ZR PCK zorganizował transport dla powodzian z Miłoszowa. Przekazano środki czystości .wodę oraz żywność na sumę 5414,40 zł.
13.08.2010
Zarząd Rejonowy PCK w Bolesławcu w dniu 12 sierpnia 2010 roku przekazał na ręce pani Marii Maliszewskiej Sołtysa Świecia dary dla powodzian na ogólną sumę 7742,33 zł . Dary /odzież, środki czystości, artykuły spożywcze, wiaderka, kołdry oraz woda/ zostały zebrane na terenie naszego miasta za co serdecznie dziękujemy mieszkańcom.
18.08.2010
Przekazaliśmy żywność, środki czystości, wodę ,meble dla powodzian w Oławie, Opolu , Miłoszowie , Świecia koło Miłoszowa oraz z Nowogrodzca o wadze 4183,5 kg na ogólną sumę 33 741,70 zł
W dniach 9 -14 sierpnia zebraliśmy na terenie miasta 4 483,92 zł za które zostaną kupione między innymi łopaty, wiadra i buty gumowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy pomogli oraz wolontariuszom.
09.08.2010
Zarząd Rejonowy PCK w Bolesławcu informuje o zbiórce darów dla powodzian. Codziennie w godzinach 10,00-19,00 będzie stał oznakowany bus PCK pod Carrfurem.
Dary można też przynosić do siedziby PCK przy ulicy 1000 lecia 32
10.08.2010
W dniu wczorajszym ZR PCK zorganizował transport dla powodzian z Miłoszowa. Przekazano środki czystości .wodę oraz żywność na sumę 5414,40 zł.
13.08.2010
Zarząd Rejonowy PCK w Bolesławcu w dniu 12 sierpnia 2010 roku przekazał na ręce pani Marii Maliszewskiej Sołtysa Świecia dary dla powodzian na ogólną sumę 7742,33 zł . Dary /odzież, środki czystości, artykuły spożywcze, wiaderka, kołdry oraz woda/ zostały zebrane na terenie naszego miasta za co serdecznie dziękujemy mieszkańcom.
18.08.2010
Przekazaliśmy żywność, środki czystości, wodę ,meble dla powodzian w Oławie, Opolu , Miłoszowie , Świecia koło Miłoszowa oraz z Nowogrodzca o wadze 4183,5 kg na ogólną sumę 33 741,70 zł
W dniach 9 -14 sierpnia zebraliśmy na terenie miasta 4 483,92 zł za które zostaną kupione między innymi łopaty, wiadra i buty gumowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim , którzy pomogli oraz wolontariuszom.
PODPISANO POROZUMIENIE
<Artylerzyści będą współpracować z PCK
Celem porozumienia ma być m.in. upowszechnianie znajomości międzynarodowego prawa humanitarnego oraz edukacja z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
W poniedziałek, 21 czerwca, odbyło się podpisanie umowy o współpracy między 23 Śląską Brygadą Artylerii a Polskim Czerwonym Krzyżem w Bolesławcu. Celem porozumienia, podpisanego przez pułkownika Jarosława Kraszewskiego, dowódcę 23 ŚBA, i Adama Fornala, prezesa Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Bolesławcu, ma być m.in. upowszechnianie znajomości międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych oraz edukacja z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Specjaliści z PCK zorganizują szkolenia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, a Brygada będzie wspierać realizację celów statutowych Polskiego Czerwonego Krzyża służących obronności i bezpieczeństwu obywateli.
Prowadzenie działalności informacyjnej i edukacyjnej wśród żołnierzy i pracowników wojska przyczyni się zarówno do popularyzowania wiedzy na temat prawa humanitarnego i udzielania pierwszej pomocy, jak i do propagowania honorowego krwiodawstwa i bezpiecznego stylu życia.